ВЕЛИКОПОСТНА ПОКАЯТЕЛНА НАБОЖНОСТ
ВЕЛИКА СРЯДА
Покаятелната набожност се препоръчва преди всичко през постното време, а особено в първите дни след Пепеляна сряда, както и по време на духовни упражнения или т.нар. тридница в енорията, както и през останалото литургично време.
Ние сме призвани към непрекъснато обръщане и вътрешно обновление, което се базира на:
- отказ от греха, чрез осъзнаване на вината спрямо Бога и хората. Това е познаване, определяне и признаване на греха в живота ни;
- искрено разкаяние при срещата ни с Бога и Неговата прощаваща любов по време на изповед, чрез което се доближаваме до Него.
Духовните лица трябва да напомнят на верните за нуждата от опознаване на самия себе си, вътрешно обновление и удовлетворение за извършеното зло и занемареното добро. По този повод верните трябва старателно са се подготвят за Тайнството Покаяние и помирение.
Изложение на Светото Причастие за обожаване. Песен.
Встъпителни думи
Св. Грехът е съзнателна тежка човешка постъпка, противна на Божията воля и е тъжна действителност в нашия живот. Последствията от греха са тежки за Църквата, за ближните и за самия грешник. На тези, които искрено се покайват и разкайват за греховете, Бог оказва Своето милосърдие и прощава вината.
Св. Да се помолим.
Господи, Ти ни призоваваш от тъмнината към Твоята светлина, от лъжата към истината, от смъртта към живота; дай ни Своя Дух. Нека Той ни осени, за да познаем своите слабости и с желание да стъпим на пътя, който води до истинския християнски живот и единство с Теб. Чрез Христа, нашия Господ.
Вс. Амин.
Литургия на словото
Четене из книгата на пророк Исаия (58, 1-9а)
Това казва Господ Бог:
„Викай непрестанно. Дигни гласа си като тръба и посочи на народа ни беззаконията му, и на дома Яковов – греховете му. Те всеки ден Ме търсят и искат да знаят Моите пътища като народ, който уж постъпва праведно и не оставя законите на своя Бог; те искат от Мене праведен съд, желаят да се приближат към Бога:
„Защо ние постим, а Ти не видиш? Смиряваме душите си, а Ти не знаеш?“
Ето, в деня, когато постите, вие изпълнявате своята воля и от другите изисквате тежки трудове. Ето, вие постите за караници и разпри, и да биете с дръзка ръка другите; вие не постите в това време тъй, че гласът ви да бъде чут във висинето.
Такъв ли е постът, който съм Аз избрал – денят, в който човек изнурява душата си, когато навежда глава като тръст и под себе си постеля вретище и пепел? Това ли ще наречеш пост и ден, угоден на Господа?
Ето постът, който избрах: „Разкъсай оковите на неправдата, развържи връзките на ярема и угнетените пусни на свобода, и всеки ярем разкъсай. Раздели хляба си с гладните и скитниците, сиромаси заведи у дома си; видиш ли гол – облечи го и от еднокръвния си не се крий.
Тогава твоята светлина ще се яви като зора и твоето изцеление скоро ще процъфти и твоята правда ще тръгне пред тебе и слава Господня ще те придружава. Тогава ти ще позовеш и Господ ще чуе; ще извикаш и Той ще каже: „Ето ме!“
Това е Божие слово.
Отпевен псалом (Пс. 102, 1-2.3-4.6-7.8 и 11; О: 8а)
О Щедър е Господ и многомилостив.
Благославяй, душо моя, Господа
и цялата моя вътрешност да благославя Неговото свето име.
Благославяй, душо моя, Господа
и не забравяй ни едно от Неговите благодеяния. О
Той прощава всички твои беззакония,
изцелява всички твои недъзи;
избавя от гроб твоя живот,
увенчава те с милост и щедрости. О
Щедър и милостив е Господ,
дълготърпелив и многомилостив.
Той не ни стори според нашите беззакония,
и не ни въздаде според нашите прегрешения. О
Колкото е далече изток от запад,
толкова е отдалечил Той от нас нашите беззакония.
Както баща милува синовете си,
тъй и Господ онези, които Му се боят, милува. О
Стих преди евангелието (Мат. 4, 17)
Слава на Тебе, Слово Божие.
Покайте се, казва Господ; защото се приближи царството небесно.
† Четене от светото Евангелие според Лука (9, 22-25)
В онова време.
Исус каза на учениците си, че Син човечески трябва много да пострада, да бъде отхвърлен от стареите, първосвещениците и книжниците, да бъде убит и на третия ден да възкръсне.
А към всички казваше: „Ако някой иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, нека носи кръста си всеки ден и Ме следва. Защото, който иска да спаси душата си, той ще я погуби; а който погуби душата си заради Мене, той ще я спаси. Защото каква полза за човека, ако придобие цял свят, а себе си погуби, или повреди?“
Това е слово Господне.
Проповед
Изпит на съвестта
Св. Исус Христос призова грешниците до царството на Своя Отец. Затова нека всеки от нас сега дълбоко в сърцето си изпита разкаяние за греховете си и да вземе конкретно решение за обръщане. (кратко мълчание)
Изповядвам пред всемогъщия Бог…
Св. Да се смили над нас Всемогъщия Бог и, след като ни прости греховете, да ни въведе в живот вечен.
Вс. Амин.
Изповед
Св. Благослови ни Господи, бъди в нашето сърце и на нашите уста, за да можем, подкрепени с Твоята благодат, достойно да пристъпим към Тайнството Изповед. (Верните пристъпват индивидуално към Тайнството.)
След изповедта:
Св. Да се помолим така, както Христос учи учениците си да се молят.
Отче наш…
Св. Господи, Ти знаеш всичко. Знаеш нашата искрена воля да служим на Теб и на братята. Благослови ни, та вкоренени и изградени върху Христос, утвърдени във вярата, добре да използваме плодовете на Тайнството Покаяние и помирение, които ни даваш в дар. Чрез Христа, нашия Господ.
Вс. Амин.
Песен преди евхаристичния благослов. Молитва на свещеника.
Св. Да се помолим.
Боже, Ти в Светото Причастие Си оставил спомена за Твоето страдание, позволи ни, молим Те, така да почитаме светите тайни на тялото и кръвта Ти, та да чувстваме безспирно в себе си плодовете на Твоето изкупление. Който живееш и царуваш во веки веков.
Вс. Амин.
* * *
На Велики понеделник след Евхаристията от 18:30 ч. каним всички желаещи и свободни по това време хора, да се включат в подготовката за великденските празници с изграждането на гроба и тъмницата в нашия храм за Пасхалното Тридневие.
На Велика сряда след Евхаристията от 18:30 ч. и в края на Постното време ще проведем покаятелна набожност с възможност за изповед.
На Велики четвъртък каним мъжете да се запишат като Апостоли и да участват в обреда на умиване на нозете по време на Евхаристията и раздаването на апостолския хляб след литургията. Можем да получим пълна индулгенция за участие в шествието със Светото Причастие до тъмницата и пеене на химна „Пей езико“.
Велики Петък – строг пост – това означава, че през този ден не само, че не трябва да се яде месо, но дори и постна храна може да се яде един път през деня до насичане и два пъти непълни хранения. Строгият пост е задължителен за всеки, който е достигнал пълнолетие (18 години), до достигането на 60-годишна възраст. Можем да получим пълна индулгенция за обожаване на Светия Кръст по време на литургията от 18:30 ч., както и за участие в Кръстния път в двора на манастира след литургията. Това е единствения ден през годината, в който църквата не отслужва тайнството Евхаристия.
Велика Събота – тържествената литургия ще отслужим от 20:00 ч. Събираме се както всяка година пред входа на храма, за да благословим пасхалния огън. След литургията призоваваме всеки от вас да участва в подготвеното обожаване на Светото Причастие, което ще продължи ок. 40 мин.
Идната неделя – 9 април е ВЕЛИКДЕН. Още от Велика събота и в Неделята на Възкресението на литургиите ще благославяме великденските храни. Нашите събратя в християнството – православните и източните църкви, ще празнуват тогава своята Връбница.
ПРОГРАМАТА ЗА СТРАСТНАТА СЕДМИЦА В МАНАСТИРА МОЖЕ ДА СЕ НАМЕРИ НА САЙТА: mater-ecclesiae.com/страстната-седмица/, ВЪВ ФЕЙСБУК, ВЪВ ВАЙБЪР ГРУПАТА „МАНАСТИРСКИ СЪОБЩЕНИЯ“, НА ТАБЛОТО ПРЕД ЦЪРКВАТА И В ЦЪРКВАТА ПРЕДИ ИЗХОДА ОТ ХРАМА.
Пожелаваме на всички благодатна, успешна и благословена седмица!
о. Венци Николов OFMConv.